skip to Main Content

“Партнерство “Відкритий Уряд” у регіональному вимірі: реалізовані проекти і перспективи

21 вересня в Києві відбувся ІІ-й Регіональний Форум “Партнерство “Відкритий Уряд”: Успішні практики співпраці громадськості та влади на місцевому рівні”. Цей захід покликаний продемонструвати суспільству приклади, як ідея перетворюється на реальний кейс, який спільними зусиллями ефективно реалізовують представники влади та НДО.

У найближчі місяці, як очікується, Кабінет міністрів затвердить план наступного етапу реалізації ініціативи “Партнерство “Відкритий уряд”. Як сподіваються в ПРООН, що курує ці питання на міжнародному рівні, у плані будуть також передбачені регіональні заходи.

За період, відколи Україна приєдналась до Партнерства “Відкритий Уряд” у 2011 році, реалізовано чимало ініціатив. Головні досягнення ПВУ в нашій державі це – система електронних публічних закупівель “ProZorro”; електронні декларації; електронні петиції, державне фінансування політичних партій; єдиний веб-портал використання бюджетних коштів; надання адміністративних послуг онлайн.

На регіональному рівні також є свої здобутки, щоправда, невідомі широкому загалу. Однак це – чудові приклади для наслідування. І саме під час Форуму представники різних областей презентували успішно реалізовані ініціативи, як наслідок співпраці місцевих органів влади, самоврядування та громадських організацій. Усі ці приклади мають на меті продемонструвати реальні зміни, зумовлені потребою робити сферу управління державними процесами відкритою й публічною.

Полтавщина. Представники ГО “Інститут аналітики та адвокації” розповіли про веб-сайт “Забудова“. Ресурс містить онлайн карту, де позначено всі об’єкти, на яких здійснюються будівельні роботи за бюджетні кошти, із зазначенням адреси, виду та замовника будівельних робіт, назву підрядної організації, об’єму фінансування тощо. Зараз цей інформаційний ресурс успішно функціонує, регулярно оновлюється та наповнюється. Громадськість Полтавської області має можливість отримувати актуальну інформацію про діяльність управління комунального будівництва Полтавської ОДА, контролювати обсяги та ефективність використання бюджетних коштів. Проект реалізовано внаслідок співпраці між ГО “Інститут аналітики та адвокації” та Полтавською ОДА й місцевим будівельним управлінням. Роки реалізації: 2016-18.

Вінниччина. Тут місцева громадськість виступила з ідеєю започаткувати конкурс “Бюджет громадських ініціатив м. Вінниця”. Станом на сьогодні проведено уже три таких конкурси (два в 2016 та один – торік). На реалізацію проектів було спрямовано близько 20 млн. гривень. Переможцями стали 18 великих проектів (із кошторисами від 200 тис. до 1 млн. гривень) та 19 малих проектів (кошторис до 200 тис. гривень). У процесі голосування та реалізації було долучено десятки тисяч вінничан. Проведені реконструкції громадських просторів. Розпочато діяльність молодіжного центру. Відремонтовані харчоблоки шкіл та дитячих садків тощо. Проект реалізовано внаслідок співпраці між громадськістю та Вінницькою міською радою. Роки реалізації: 2016-19.

Чернігівщина. Завдяки співпраці у м. Мена запрацювала Програма співробітництва місцевої влади з неурядовими організаціями. Програма охоплює цілий комплекс заходів діяльності Менської міської ради та неурядовими організаціями, які беруть участь у соціально-економічному житті міста за різними напрямами діяльності. Проект реалізовано внаслідок співпраці між ГО МАRТ та Менською міськрадою. Старт Програми відбувся 2015-го р.

Житомирщина. Протягом 3-х років дії “Програми розвитку бізнесу внутрішньо переміщених осіб та місцевих громад на Житомирщині” понад 400 осіб отримали обладнання на загальну суму понад 13 млн. гривень. Проект реалізовано внаслідок співпраці Фонду громади Житомира з Молодіжною ГО “Сучасний Формат”, Представництвом Міжнародної організації з міграції в Україні, Житомирською облдержадміністрацією, Житомирським обласним центром зайнятості, та управлінням праці та соціального захисту населення Житомирської ОДА. Роки реалізації: 2015-18.

Кіровоградщина. Місцева громадськість долучилася до розробки Статуту Нової міської Новоукраїнської об’єднаної територіальної громади. У цьому документі є положення про Порядок організації громадських слухань, про загальні збори членів тергромади, про місцеві ініціативи, про порядок розгляду електронних петицій, про процедуру звітування Новоукраїнського міського голови, постійних комісій міської ради та депутатів міської ради та багато іншого. Ініціатори проекту: Міська рада Новоукраїнської об’єднаної територіальної громади та ГО “Територія Успіху”. Початок реалізації: 2017 р.

Це лише кілька прикладів успішної реалізації ініціатив, авторами яких виступили недержавні організації. Більше історій – за посиланням.

Організатори Форуму сподіваються, що ці приклади надихнуть недержавні організації та місцеві органи влади до спільного пошуку корисних й потрібних інструментів, орієнтованих на створення дієвих засобів задля прозорості влади, її доступності й підзвітності громадянам, задля підвищення рівня відкритості місцевого врядування та участі громадян у процесі прийняття рішень.

Організатори Форуму: члени Мережі хабів громадянського суспільства Громадський холдингГРУПА ВПЛИВУ” (Київ) за участі регіональних партнерів: ГО “Джерело надії” (Вінниця), МГО “Сучасний Формат” (Житомир), ГО “Територія успіху” (Кропивницький), ГО “Інститут Аналітики та Адвокації” (Полтава), Громадська організація МАRТ (Чернігів). Захід відбувся за підтримки ПРООН в Україні та Міністерства закордонних справ Данії.

Для довідки“Партнерство “Відкритий Уряд” – багатостороння міжнародна ініціатива, що покликана об’єднати зусилля урядів та громадянського суспільства для створення позитивних змін у житті громадян. Започаткована у вересні 2011 року лідерами 9 організацій громадянського суспільства та 8 урядів (Бразилія, Індонезія, Мексика, Норвегія, Філіппіни, Південна Африка, Велика Британія та США). Станом на сьогодні ПВУ діє у 75 країнах.

Автор: Громадський холдинг ГРУПА ВПЛИВУ
Громадський холдинг ГРУПА ПЛИВУДжерело надіїІнститут Аналітики та АдвокаціїМАRТСучасний ФорматТериторія успіху
Back To Top